Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 30.07.2018 09:50:39 

MORAVSKÉ DĚTI - Holešovský dětský sbor

2018

ČERVENEC

International Musical Eisteddfod Llangollen, Wales

Začátek prázdnin byl pro Moravské děti ve znamení mezinárodní soutěže sborů, která se konala v severním Walesu - Eisteddfod Llangollenu. Tato soutěž je jedna z výběrových soutěží, které se každoročně zúčastní kolem 4000 umělců z celého světa a návštěvnost festivalu se pohybuje každoročně kolem 40.000 hostů. Festival se stal stálicí mezi předními vyhlášenými festivaly - byl založen již v roce 1947 s cílem prosazovat mír a dobrou vůli mezi národy, podpořit vzdělanost, poznání a umění prostřednictvím každoročního festivalu hudby, folkloru a tance. Soutěžní festival Llangollen Eisteddfod je uznávaný jako jeden z nejvýznamnějších světových festivalů a byl nominován na řadu ocenění, včetně Nobelovy ceny za mír. Patronem festivalu je HRH Princ z Walesu a prezidentem je sir Terry Waite CBE.

Moravské děti zde se svou sbormitryní Lenkou Poláškovou a za klavírního doprovodu Martiny Mergentalové soutěžily v konkurenci světových sborů (např. z New Jersey/USA, Shillong/Indie, Calgary/Canada, Seattle/USA, Douglass/Isle of Man, Vancouver/Canada, Phoenix/Arizona, USA, Brisbane/Austrálie a Teeside, Heeford/England) ve dvou kategoriích - "Folk song" - lidová píseń. V této kategorii bylo zastoupeno 11 sborů a Moravské děti získaly v těsném bodovém ohodnocení 7. místo. (v každé kategorii byla udělována pouze tři místa - na 1. místě se umístil sbor Cantabile Hereford Cathedral School - England, na 2. místě Seattle Girl Choir - Canada a na 3. místě sbor British Columbia Girl Choir - Vancouver.

V kategorii "Senior Childrens Choir" opět ve světové konkurenci deseti sborů Moravské děti získaly krásné 6. místo. (na 1. místě byl sbor British Columbia Girl Choir, na 2. místě Grammar School Grammarphones - Austrálie a na 3. místě Wrexham County Youth Choir - Wales.

Kromě soutěžních vystoupení Moravské děti zpívaly ještě na dalších třech samostatných koncertech - dvou na venkovních podiích a jeden koncert i s prezentací pro střední školu. (ve Walesu začínají prázdniny o týden později než v ČR). Velký obdiv a úspěch měly také naše šité "Holešovské kroje", které zaujaly pozornost všech posluchačů a diváků.

Moravské děti se této prestižní soutěže mohly zúčastnit a reprezentovat Českou republiku i Holešov nejenom díky souhlasu a financování rodičů, ale hlavně díky vstřícnosti a podpoře Města Holešova - z grantu pro neziskový sektor "Akce milion". Děkujeme tímto ještě jednou za celý sbor Moravské děti. (Jednotlivá soutěžní vystoupení můžete najít na webu: www.llangollen.tv)

 

ČERVEN

Svátky písní Olomouc

Sobota 2. června byla pro Moravské děti opět úspěšná. Z Mezinárodní soutěže pěveckých sborů MUNDI CANTAT 2018 v Olomouci přivezly pod vedením sbormistryně Lenky Poláškové a klavíristky Martiny Mergentalové dokonce DVĚ ZLATÉ MEDAILE. Jednu ze soutěžní kategorie „Folklór“ (zde mezi dospělými a komorními sbory) a druhou z kategorie “Mládežnických sborů“. Každá kategorie se konala v jiné části Olomouce – Folklór v budově Bohemia a Mládežnické sbory v Redutě.

Účastníci soutěže v Olomouci byli ze zemí celého světa - České republiky, Slovenské republiky, Slovinska, Polska, Chorvatska, Ruska, Turecka a Korei. O výsledcích rozhodovala porota ve složení A. Brown (VVelká británie) Dr.Cool-Jae Huh (Korea), Doc. Milan Kolena ArtD. (Slovenská repubilka), Milan Motl (Česká republika),  K. Roztočilová, B. Stark (Chorvatsko), Prof. PhDr. MgA. J. Vičar, D. Whiteley (Austrálie). Děkujeme všem za skvělou reprezentaci Moravských dětí i Holešova!

Jménem Moravských dětí děkujeme za podporu činnosti Moravských dětí  především vedení města Holešova, které v rámci „Akce milion“ při Dnech města podpořila neziskové subjekty, mezi nimiž i Moravské děti. Bez této finanční pomoci by činnost byla obtížnější.

foto Jana Slovenčíková

TOPlist